Oficjalna delegacja na kurs jest zaliczana jako czas pracy, w tym czas przejazdów powrotnych, jeżeli pokrywają się one z harmonogramem. Jeżeli zajęcia wykraczają poza grafik pracy podwładnego, przysługują mu dodatkowe nadgodziny.
Nie dziwi konieczność ciągłego podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników. Potrzeba ciągłego uzupełniania wiedzy i umiejętności występuje zarówno wśród specjalistów, jak i wszystkich pracowników, często wymuszając ją postępem technologicznym i związaną z tym potrzebą dostosowania podwładnego do nowych warunków pracy.
W obecnym stanie prawnym kwestia szkoleń nie została kompleksowo uregulowana. Kodeks pracy rozwiązuje kwestię szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Z drugiej strony ustawodawca nie odniósł się do szkoleń mających na celu podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników. Przyjęto jedynie fragmentaryczną regulację, z której wynika, że pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe za zgodą lub z inicjatywy pracodawcy przysługuje urlop szkoleniowy, za który przysługuje mu wynagrodzenie.
Jeśli chodzi o szkolenia podnoszące kwalifikacje pracowników, nierozwiązana pozostaje kwestia zaliczania czasu poświęconego na szkolenia do pracy. Powyższa kwestia budzi duże kontrowersje w literaturze i orzecznictwie. Zgodnie z częścią doktryny, każde szkolenie, na które został pracownik skierowany z polecenia pracodawcy, powinno być dołączone do czasu pracy. Przeciwne stanowisko potwierdzające druga część doktryny, powinna, że zgodnie z interpretacją contra legem art. 2373 § 3 Kodeksu pracy ustawodawca wyraźnie wskazał, że do czasu pracy wlicza się tylko czas szkolenia BHP, stąd tam było okresy odbywania spotkań innych szkoleń.
Istotne jest rozróżnienie pomiędzy szkoleniami mającymi na celu podniesienie kwalifikacji kwalifikacji pracowników, które są dla nich dobrowolne i podnoszące obiektywną wartość na rynku pracy, szkoleni, dobrze które pracownik jest kierowany przez pracodawcę, w zdobywaniu specjalistycznej wiedzy i Umiejętności do wykorzystania tylko przez stanowiska pracodawcę.
W przypadku pierwszego rodzaju nabożeństw, że I czasu nigdy nie należy szukać do czasu pracy. Z drugiej strony szkolenia, na które pracodawca kieruje pracownika z polecenia na sprawiedliwe zasady, należy uwzględnić dane do godzin pracy. Poza tym w tym obszarze zalecenie prawa porty porty prawne w regulacjach lub w indywidualnej umowie, tak aby zaliczyć praktykę zalegalizowaną w praktyce. Należy sprawdzić, jego prawa do czasu pracy, prawa do odpoczynku i miejsca pracy. Orzeczenie, w przypadku sporu z pracownikiem co do rozliczenia czasu, kwestia ta ostatecznie rozstrzygnięta przez sąd pracy.
Badana firma wysyłała pracowników na szkolenia w celu podnoszenia ich kwalifikacji zawodowych. Szkolenie trwało trzy dni i odbyło się na terenie całego kraju. Z pracownikami skierowanymi na szkolenie została podpisana umowa szkoleniowa. Nie zawarliśmy jednak w umowie żadnych postanowień dotyczących rozliczenia tych szkoleń. Czy wyjazd szkoleniowy to podróż służbowa? Jak rozliczać taki wyjazd?
W tym przypadku wyjazd szkoleniowy nie stanowi podróży służbowej. Mimo że nie jest to wyjazd służbowy, wyjazd szkoleniowy można rozliczać tak samo, jak w przypadku podróży służbowych.