System motywacyjny w przedsiębiorstwie

Oceń tę pracę

„System motywacyjny jest elementem procesu motywacyjnego, stanowi zespół oddziaływań ukierunkowanych na pracowników oraz przedsięwzięć zwiększających komfort na stanowiskach pracy oraz innych czynników pracy, które wyzwalają pomysłowość, inicjatywę i zaangażowanie zatrudnionych pracowników na rzecz realizacji misji i celów przedsiębiorstwa.”[1]

Organizacja musi stworzyć własny system motywacyjny, dostosować go do możliwości organizacji i pracowników w niej pracujących.

System motywacyjny oparty jest na środkach motywacyjnych, do których zaliczamy: środki przymusu, zachęty i perswazji.

Środki przymusu nie zawierają w sobie pozytywnej motywacji, ponieważ opierają się na konieczności całkowitego podporządkowania się poleceniom kierownictwa, nie ma tutaj mowy o kreatywności pracownika, wykorzystaniu jego potencjału, jest natomiast presja poniesienia kary za niewykonanie polecenia.

To może doprowadzić do konfliktów między pracownikami, braku zaufania oraz wykonywania tylko tego co muszą a nie co mogliby zrobić.

Środki zachęty w przeciwieństwie do środków przymusu, opierają się przede wszystkim na nagrodach. System nagradzania musi być prosty i zrozumiały dla pracowników. Do środków zachęty możemy zaliczyć:

  • środki płacowe takie jak płaca, premie, nagrody, różnego rodzaju dodatki,
  • środki pozapłacowe, na przykład awans, podnoszenie kwalifikacji poprzez szkolenia, czy popularne obecnie karnety na basen lub siłownię i wiele innych.

„Środki zachęty posiadają największy wpływ na zachowanie pracownika z uwagi na wymierne poczucie efektywności swojego wysiłku. Mają charakter długotrwałego działania. Bodźce materialne dają pracownikowi korzyści ekonomiczne, umożliwiają realizację jego potrzeb i celów, poprawiają warunki materialne jego życia. Bodźce niematerialne dają pracownikowi poczucie szacunku, godności, zaspokajają potrzeby społeczne i samorealizacji.(…)

Mimo, iż środki zachęty zawierają największy pozytywny ładunek motywacyjny to, z drugiej strony, stanowią najtrudniejszy do ukształtowania obszar systemu motywacyjnego. Wynika to z faktu, iż organizacji nie zawsze udaje się dostosować środki zachęty do potrzeb i oczekiwań wszystkich pracowników. Stan taki wywołuje poczucie niesprawiedliwości, może wywołać konflikty interpersonalne, spadek poziomu współpracy i partnerstwa.

Środki perswazji odnoszą się do tworzenia partnerstwa oraz pozytywnych relacji zachodzących między motywującym a motywowanym, poprzez wdrażanie określonych technik personalnych, takich jak: coaching, polityka szkoleń, ścieżka rozwoju pracownika, jasny system ocen pracowniczych. Zadaniem środków perswazji jest pobudzenie pracownika poprzez sferę umysłową, dotarcie do tzw. Motywacji wewnętrznej, zgodnie z maksymą, iż prawdziwa motywacja to nie ta, którą ktoś ci narzuci z zewnątrz, ale ta, którą narzucisz sobie sam.(…) Formy przyjmowane przez środki perswazji to apel, rozmowa, negocjacje, doradztwo, trening, informowanie, sugerowanie, naprowadzanie.”[2]


[1] W. Kozłowski, Zarządzanie motywacją pracowników, CedeWu, Warszawa 2010, s.29

[2] Ibidem, s. 31, 32

Dodaj komentarz