Tworzenie serwisu prócz tego, że wymaga zaangażowania kilku różnych osób, jest zadaniem złożonym, dającym się podzielić na mniejsze podzadania.
Jest kilka modeli, których zadaniem jest przedstawić proces projektowy; to specyfika projektu, czas (harmonogram prac) oraz budżet, będą wskazywały jaki model możemy zastosować i jakie prace zostały zamówione.
Ani Phyo, autorka przetłumaczonej u nas książki „Web Design. Projektowanie atrakcyjnych stron WWW” (Helion 2003), używa siedmioetapowego modelu, na który składają się zadania:
- Zdefiniowanie wymagań.
- Opracowanie i sporządzenie scenariuszy działań.
- Określenie zawartości i struktury witryny.
- Zdefiniowanie mapy witryny i jej funkcjonowania.
- Zdefiniowanie układu strony.
- Przeprowadzenie gruntownego testu użyteczności witryny.
- Dalsze testy, poprawki i przeprojektowywanie.
Poszczególne etapy możemy dalej dzielić na mniejsze podzadania, np.:
1) Przed stworzeniem prototypu strony:
A) Zdefiniowanie grupy docelowej.
B) Zdefiniowanie oczekiwań grupy docelowej: badania focusowe i pogłębiony wywiad indywidualny, analiza słownictwa grupy docelowej.
2) Badania prototypu – zdefiniowanie kto kogo bada:
A) Zdefiniowanie informacji dla badanych (informacje o badaniu, możliwość rezygnacji z badania, informacje zwrotne po badaniu).
B) Wyznaczenie osoby przeprowadzającej badania (cechy badacza, wykształcenie, kto nie powinien badać).
3) Badania – dobór metody badań:
A) Scenariusze użycia (use case).
B) Pytania otwarte, analiza słownictwa, ikonografii.
C) Etc.
Znowu Jesse James Garrett, na łamach swojej książki „The Elements of User Experience. User-Centered Design for the Web” (New Riders, 2003), wskazuje drogę, składającą się z 9 etapów. Do realizacji każdego z nich potrzebna jest wykwalifikowana kadra.
- Wymagania użytkowników: zbadanie i zdefiniowanie czego tak naprawdę chcieliby użytkownicy strony. pozwala to zrozumieć ich sposób myślenia i poznać prawdziwe potrzeby. Czasem, pozwala też wykryć w jaki sposób najlepiej wyrażone potrzeby byłyby uznane za zaspokojone.
- Strategia strony: zdefiniowanie oczekiwań klienta — co chcę otrzymać dzięki stronie, jak zarobić, a może stworzyć wizerunek? Dlaczego uważam, że zbudowanie serwisu to dobry pomysł? Pozwoli Ci to także określić, jakie elementy na stronie powinny się znaleźć, a czasem nawet gdzie i w jakiej kolejności tak, by odpowiadać strategii.
- Specyfikacja technologii: rozwiązania stosowane w Internacie wciąż się zmieniają. Zastanów się i określ, które z dostępnych da najlepsze korzyści dla Twojej strony oraz Twoim użytkownikom. Czy będziesz korzystał z technologii Flash, a może będzie potrzebny kanał RSS; AJAX w ramach funkcjonowania koszyka w e-sklepie…
- Strategia treści: to zwartość Twojej strony WWW będzie motorem napędzającym użytkowników do częstych odwiedzin. Zastanów się, co powinno znaleźć się na stronie tak, by chcieli na nią przychodzić.
- Projekt architektury informacji: architektura informacji to ważny element strony. Bez przemyślenia jej, Ty nie pokażesz co masz najlepszego, a użytkownicy nie znajdą tego.
- Opracowanie technologii: programując opcje i funkcjonalności, jakie ma posiadać dana strona WWW, trzeba będzie wybrać określić technologię i w niej pracować. Pisanie kodu to też ciężki kawał chleba.
- Opracowywanie treści: znając oczekiwania przyszłych użytkowników oraz posiadając określone cele biznesowe strony, można przystąpić do produkcji treści.
- Konkretny wygląd: na to, jak strona będzie wyglądała i jak przez to będzie oceniana przez użytkowników, duży wpływ ma jej wygląd estetyczny – grafiki i layout. Musisz także rozplanować GUI, zwłaszcza jeśli ma wpływ na komunikację i odczucia strony (np. menu ikoniczne).
- Kierownictwo projektu: to właściwie nie jest etap jednorazowo występujący w całym procesie i na końcu, lecz powinien towarzyszyć każdemu z etapów. Jednak sam wymaga wyszczególnienia i osobnego omówienia. Zadaniem kierownictwa jest zadabć o dotrzymanie harmonogramu prac oraz nieprzekroczenie zaplanowanego budżetu. Poza tym wciąż muszą egzekwować prace na poszczególnych etapach, a najlepiej jak sami od czasu do czasu czynnie się włączą.
W ramach zaplanowania życia produktu, można wyodrębnić dwie różne linie, w zależności czy serwis, nad którym pracujemy jest projektowany od początku do końca (design), czy też jest przeprojektowywany (redesign). Proces przeprojektowywania zawiera w sobie także aspekty związane z rozwojem już istniejącego produktu.