Planowanie struktury produkcji

Oceń tę pracę

Planowanie jest jednym z najważniejszych zadań w procesie zarządzania. Opierając się na definicji zarządzania, planowanie jest pierwszą funkcją, od której zaczyna się cały proces produkcyjny. Jest podstawą do podejmowania decyzji, które mają wpływ na działalność firmy na wszystkich poziomach. Planowanie produkcji to uzgadnianie asortymentu i ilości gotowych produktów do wytworzenia oraz rozłożenie ich produkcji w czasie w celu realizacji planu sprzedaży i osiągnięcia zakładanego zysku, poziomu obsługi i produktywności.[1]

Planowanie struktury produkcji jest istotną częścią procesu w każdej firmie produkcyjnej, niezależnie od branży. Często decyduje o sukcesie firmy, wydajności procesów czy niższych kosztach produkcji. Planowanie produkcji to funkcja kontroli i regulacji przepływu materiałów i informacji obejmujących cykl produkcyjny, od określenia zapotrzebowania na surowce do dostawy produktu końcowego.

Podstawą do rozpoczęcia procesu planowania produkcji jest znajomość zapotrzebowania – długookresowego, średnio i krótkoterminowego. Do opracowania strategii firmy wymagany jest popyt długoterminowy, zwykle w okresie dwunastu miesięcy. Średnioterminowy – od trzech do sześciu miesięcy można zdefiniować wymagania dotyczące zasobów, zarówno dla maszyn, jak i dla ludzi. W krótkim czasie – w ciągu kilku tygodni lub nawet dni – umożliwia precyzyjne zaplanowanie pracy na obszarze produkcyjnym. W tym miejscu należy wspomnieć, że każda firma wyznacza własny horyzont długookresowego, średnio i krótkoterminowego popytu. W większości zależy to od branży oraz rodzaju działalności, którą firma prowadzi.

Planowanie produkcji obejmuje wszystkie zasoby wymagane do ukończenia procesu produkcji. Dotyczy to zarówno materiałów, jak i zasobów produkcyjnych oraz związanego z nimi przepływu informacji.


[1] D. Głowacka-Fertsch, M. Fertsch, Zarządzanie produkcją, Wyższa Szkoła Logistyki, Poznań 2004.

Dodaj komentarz