Niniejsza praca oparta jest na indukcyjnym założeniu, że planowanie ekonomiczne jest narzędziem1 gospodarowania społecznego, opartego na centralizacji decyzji i dyspozycji ekonomicznej. Aby tę myśl rozwinąć, wypada rozpocząć od przypomnienia pewnych elementarnych twierdzeń odnoszących się do istoty gospodarowania.
Faktem o podstawowym znaczeniu ekonomicznym jest zjawisko ograniczoności pozostających w dyspozycji ludzi zasobów, które wielu ekonomistów nie waha się określać prawem ograniczoności2, a którego – jak dotąd -nie zdołała wyeliminować ewolucja instytucji stwarzanych przez człowieka.
1 Por. N. W. Chamberlain, Private and Public Planning, New York 1965, s. 4.
2 Por. E. Lipiński, O przedmiocie ekonomii i prawach ekonomicznych, Ekonomista 1956, nr 5, s. 20; P. A. Samuelson, Economics, New York 1955, s. 15-17. 3 Por. L. Walras, Elements ofPure Economics, Homewood 1954, s. 65-66; L. v. Mises, Humań Action. A Treatise on Economics, New Haven 1953, s. 93. 4 Ściślej biorąc, wolne są te dobra, na które popyt przy cenie równej zero nie przewyższa podaży. Stąd, ograniczone będą te dobra, na które popyt przewyższa podaż przy cenie równej zeru. Por. The Structure of Economic Science, ed. S. R. Krupp, Englewood Cliffs 1966, s. 6. W rzeczywistości rozwój cywilizacji przemysłowej doprowadził do tego, że trzeba ponosić koszty związane z użyciem dóbr, które do niedawna uważane były za wolne, czyli otrzymywane za darmo. Koszty ich użycia ponoszone są pośrednio poprzez wydatki na ochronę środowiska naturalnego. Tak więc we współczesnym świecie praktycznie wszystkie dobra występują w ograniczonej ilości. |
Ziemia, energia i kwalifikacje ludzi oraz zapasy przygotowanych przedmiotów materialnych są w każdym momencie ograniczone. Ściśle mówiąc, ilość tych środków jest względnie ograniczona, tzn. w stosunku do potrzeb, które za ich pomocą są zaspokajane3. Ograniczoność nie jest zjawiskiem sztucznie wymyślonym przez ekonomistów, lecz naturalnym elementem składowym rzeczywistości, w której żyje człowiek. W przeciwnym bowiem razie nie trzeba byłoby przedsiębrać żadnej działalności, tak jak nie przedsiębrano jej w stosunku do tych nielicznych środków, o których do niedawna sądzono, że występują w nadmiernej obfitości, nazywając je dobrami wolnymi4. Gdyby ludzie nie byli związani ograniczoną ilością rzeczy, których potrzebują, nie byłoby konieczności myślenia i działania w celu przeciwstawienia się ograniczeniom narzuconym człowiekowi przez naturę. Można bez przesady powiedzieć, że myślący i działający człowiek jest produktem świata, który charakteryzuje ograniczoność, gdzie jakikolwiek dobrobyt może być osiągnięty za cenę trudu i zapobiegliwości, zwanych gospodarowaniem5.
W czysto ekonomicznym sensie zjawisko ograniczoności odnosi się do takiej ilości dóbr6, którymi ludzie mogą w danym momencie dysponować w celu zaspokojenia swoich potrzeb. Stanowi ono problem zarówno dla społeczeństw biednych, jak i bogatych7. Doświadczenie historyczne poucza, że zwiększenie zamożności nie likwiduje zjawiska ograniczoności. Wprawdzie wzrost produkcji zwiększa ilość dóbr pozostających w dyspozycji społeczeństwa, ale jednocześnie pomnaża potrzeby, które określają możliwość użycia tych pierwszych. Postęp cywilizacji związany z rozwojem produkcji niepomiernie rozwija i komplikuje strukturę potrzeb oraz pomnaża sposoby ich zaspokajania, a jednocześnie czyni ograniczonymi te dobra, o których tradycyjna nauka ekonomii sądziła, że występują w nadmiernej ilości. Ograniczona ilość środków i faktycznie nieograniczone potrzeby, a ściśle mówiąc nieograniczona ilość dóbr, które ludzie pragnęliby posiadać, czyni stale aktualnym podstawowe zagadnienie wyboru. Przy czym wybór ten może dotyczyć wykorzystania ograniczonych środków w konkurujących ze sobą dziedzinach ich zastosowania lub w tych samych dziedzinach, lecz w różnym czasie8.
5 Por. L. v. Mises, op. cit., s. 236-237.
6 W niniejszej pracy pad pojęciem dobra rozumie się każdą rzecz użyteczną w zaspokajaniu potrzeb ludzkich. Tak więc pojęcie to obejmuje zarówno rzeczy materialne; czyli dobra materialne, jak i użyteczną działalność ludzką, czyli usługi. Por. C. Menger, Principles ofEconomics, Glencoe 1950, s. 52 i 55. 7 Nawet w krainie pełniej obfitości – gdyby taka istniała – zjawisko ograniczoności musiałoby wystąpić, dotyczyłoby ono czasu, którym dysponuje człowiek. Czas podlega gospodarowaniu podobnie jak dobra, jakkolwiek niezależnie od nich. Gdyby człowiek mógł zaspokoić swoje apetyty natychmiast bez jakiegokolwiek wydatkowania pracy, musiałby i tak gospodarować swoim czasem. Czas, którym rozporządza, jest ograniczony, młodość, energia i zdrowie człowieka przemijają. Ale nawet gdyby był on nieśmiertelny i wiecznie mógł zachować zdrowie i siły, to i wówczas ograniczoność czasu dałaby o sobie znać. Istnieją bowiem stany satysfakcji, które są wzajemnie niezgodne, wskutek czego nie mogą być spełnione w jednym i tym samym czasie. A zatem czas, którym dysponowałby nieśmiertelny człowiek, musiałby być w wielu wypadkach rozpatrywany w aspekcie: wcześniej – później. Por. L. v. Mises, op. cit., s. 101-102. 8 Por. E. Taylor, Wstąp do ekonomiki, Gdynia 1947, s. 25; The Structure ofEconomic…, s. 5-7. 9 Por. H. Ellis, The Economic Way ofThinking, The American Economic Review 1950, March, vol. 40, s. 1. |
Tak więc konieczność gospodarowania wynika z faktu względnej ograniczoności, którą narzuca ludziom otaczająca ich rzeczywistość. Stawia ona przed nimi nieustannie aktualny problem wyboru pomiędzy ograniczoną ilością środków a praktycznie nieograniczonymi możliwościami ich alternatywnego zastosowania9. Dokonywanie tego rodzaju wyboru stanowi właśnie o istocie gospodarowania. Każde gospodarujące społeczeństwo bez względu na formę, w jakiej to czyni – musi dokonywać wyboru, który odnosi się do trzech podstawowych kwestii: wielkości produkcji, jej struktury i metod wytwarzania oraz podziału wytworzonego dochodu społecznego. Inaczej mówiąc, gospodarowanie społeczne polega na dokonywaniu wyboru, czyli podejmowaniu decyzji w kwestii: ile, co i jak oraz dla kogo produkować. Decyzje dotyczące tych trzech podstawowych zagadnień gospodarowania są rzeczywistymi decyzjami ekonomicznymi. Można zatem powiedzieć, że gospodarowanie polega na podejmowaniu decyzji ekonomicznych.
Ile, co i jak oraz dla kogo produkować nie byłoby problemem, gdyby ilość dóbr była nieograniczona lub gdyby dowolna ich ilość mogła być wyprodukowana w dowolnie krótkim czasie, lub wreszcie, gdyby ludzkie potrzeby dały się w pełni zaspokoić. Nie przywiązywałoby się wówczas wagi do tego, że jakiegoś konkretnego dobra wyprodukowano za dużo albo że poszczególne kombinacje czynników produkcji są nieracjonalne. W sytuacji, kiedy każdy mógłby mieć tyle wszystkiego, ile tylko zapragnie, nie byłoby problemu podziału. Byłoby rzeczą obojętną, jak dobra i dochody rozdzielane są pomiędzy członków społeczeństwa. Nie byłoby wreszcie konieczności gospodarowania i studiowania rzeczywistości gospodarczej. Ponieważ jednak rzeczywisty świat charakteryzuje się brakiem pełnej obfitości, a ograniczoność jest naturalnym elementem środowiska, w którym żyją ludzie, zaspokajanie ich potrzeb przebiega na drodze stałego dokonywania wyboru jednego dobra kosztem innego; jednego czynnika produkcji zamiast innego10.
10 Mógłby ktoś – jak to się czasami zdarza – podać w wątpliwość ważne dla ekonomii znaczenie zjawiska ograniczoności i twierdzić, że współczesna technika i współczesne instytucje dają możliwość stworzenia pełnej obfitości dla wszystkich. Być może, ale w każdym razie – jak dotąd – pełna obfitość dla wszystkich nie jest obserwowanym faktem. A dopóki ta domniemana możliwość nie zostanie przekształcona w rzeczywistość, nie można twierdzić, że w ogóle istnieje; jest to bowiem jedyny sposób wykazania jej realności. Ale osiągnięcie bardzo wysokiego poziomu obfitości nie może zwolnić od konieczności gospodarowania pod rygorem bankructwa i chaosu gospodarczego. Por. J. K. Galbraith, Affluent Society, Boston 1957, s. 264. |
Podstawową cechą gospodarki planowej jest centralizacja decyzji ekonomicznych, czyli centralizacja gospodarowania. Znaczy to, że decyzje dotyczące wielkości produkcji, jej struktury i metod wytwarzania oraz zasad i form podziału produktu społecznego są podejmowane centralnie przez jeden ośrodek dyspozycyjny. Gospodarowanie jest więc tu realizowane przez jeden ośrodek woli. Wyklucza to mechanizm rynkowy, którego działanie jest niemożliwe bez decentralizacji gospodarowania, czyli bez realizacji gospodarowania przez wiele niezależnych ośrodków woli. Rolę narzędzia gospodarowania i koordynacji funkcjonowania gospodarki społecznej musi w gospodarce scentralizowanej przejąć planowanie ekonomiczne, innej możliwości nie ma. Decyzje ekonomiczne podejmowane na każdym szczeblu gospodarowania maj ą charakter ex ante, tzn. wybiegają swoimi konsekwencjami w przyszłość. Decyzje podejmowane centralnie nie stanowią wyjątku, ponieważ jednak dotyczą one całej gospodarki, wyznaczają jednocześnie cele, które gospodarka społeczna jako całość ma osiągnąć przy określonej przyszłej dacie. Planowanie ekonomiczne polega natomiast na koordynacji ex ante, której zadaniem jest zapewnienie harmonijnej realizacji tych celów. Mówiąc ściślej, planowanie ekonomiczne stanowi koordynację ex ante czynników kontrolowanych dla osiągnięcia celów wyznaczonych przez decyzje ekonomiczne11. Przyjrzyjmy się bliżej tej definicji. Co oznacza koordynacja ex ante! Otóż, jest to koordynacja przyszłych posunięć; chodzi o przygotowanie przyszłego programu działania, z którego automatycznie wynikałyby wszystkie przyszłe posunięcia i akcje, zmierzające do osiągnięcia uprzednio wyznaczonych celów. W gospodarce scentralizowanej uprzednio wyznaczone cele określają decyzje ekonomiczne; koordynacja ex ante ma za zadanie uzgodnienie, czyli zharmonizowanie przyszłych posunięć i akcji poszczególnych elementów tworzących całość gospodarki w taki sposób, by cele te mogły być osiągnięte przy wyznaczonej przyszłej dacie. Koordynacja ex ante jest więc typową dla gospodarki scentralizowanej formą koordynacji funkcjonowania gospodarki społecznej.
Koordynacji ex ante nie mogą podlegać wszystkie bez wyjątku czynniki. Może ona dotyczyć tylko czynników kontrolowanych. A zatem problem planowania gospodarczego to przede wszystkim zagadnienie kontroli. Plani-fikator dokonujący koordynacji ex ante stoi zawsze w obliczu wydarzeń, które uformują przyszłe warunki gospodarowania, czyli przyszłą rzeczywistość gospodarczą. Ale przyszłość, wobec której stoi planifikator, nie ma jednolitego charakteru. Dla niego przyszłość gospodarcza składa się niejako z dwóch części. Pierwsza część obejmuje przyszłe warunki gospodarowania, które ukształtują się pod wpływem czynników działających niezależnie od woli planifikatora. Tę część można nazwać przyszłością koniunkturalną. Pozostała część ukształtowana pod wpływem czynników, których działanie i zachowanie się kierowane jest wolą planifikatora, będzie przyszłością kontrolowaną. Otóż planowanie jako koordynacja ex ante może się odbywać jedynie w obrębie przyszłości kontrolowanej, czyli może dotyczyć tylko tych czynników, które podlegają kontroli planifikatora. Nie może on bowiem żadną miarą koordynować tych elementów przyszłości, które nie podlegają jego kontroli. Podobnie jak nie może koordynować jazdy samochodu kierowca, który nie sprawuje kontroli nad jego mechanizmami. Stanowiąca istotę planowania ekonomicznego koordynacja ex ante nie może więc dotyczyć całej przyszłej rzeczywistości, lecz tylko jej kontrolowanej części.
11 Definicja tama swoje intelektualne źródła w myślach i koncepcjach O. Langego, J. Elliotta i W. Kailhau’a. Por. Zasady planowania gospodarczego, [w:] Pisma ekonomiczne i społeczne 1930-1960, Warszawa 1961, s. 184-206; Economic Planning Reconsidered, The Quarterly Journal of Economic, 1958, vol. 72, nr 1, 55-76; Principles ofPrivate and Public Planning, London 1951. |
Ostatnia kwestia, wymagająca wyjaśnienia w związku z przytoczoną definicją, dotyczy relacji pomiędzy planowaniem ekonomicznym a gospodarowaniem. Przede wszystkim planowanie ekonomiczne nie eliminuje gospodarowania. Gospodarowanie stanowi specyficzny sposób zaspokajania potrzeb ludzkich w warunkach ograniczoności środków i jest pierwotne i niezależne od planowania ekonomicznego. To ostatnie z kolei jest rezultatem szczególnej organizacji gospodarstwa społecznego, polegającej na jego centralizacji. Ale logika każdego planowania zakłada istnienie określonego lub określonych celów. Jak wynika z przytoczonej wyżej definicji, w przypadku planowania ekonomicznego cele te są określone przez decyzje ekonomiczne, czyli przez akty wyboru, stanowiące o istocie gospodarowania. Innymi słowy, w gospodarce scentralizowanej kwestie gospodarowania są rozwiązywane przez stałe i systematyczne wybieganie w przyszłość. Decyzje ekonomiczne stanowią tu antycypowane rozstrzygnięcia trzech podstawowych kwestii gospodarowania: ile, co i jak oraz dla kogo produkować. Proces koordynacji ex ante, czyli planowanie ekonomiczne ma jedynie zapewnić harmonijną realizację tych decyzji przy określonej przyszłej dacie. W istocie więc planowanie ekonomiczne ma na celu zapewnienie w określonej przyszłości płynnego i harmonijnego pokierowania ruchem kontrolowanych czynników gospodarczych dla realizacji zadań wyznaczonych wcześniej przez akty gospodarczego wyboru. I na tej przesłance opiera się założenie o planowaniu ekonomicznym jako narzędziu gospodarowania12.
Przytoczona definicja planowania ekonomicznego może z pewnością pełnić funkcję narzędzia analizy teoretycznej; warto się jednak przekonać, czy może ona pełnić również funkcję odtwórczą, tzn. czy stanowi indukowany obraz tego, czym jest w istocie to planowanie13. Można to sprawdzić, posługując się metodą logicznej weryfikacji, opartej na podstawie rozgraniczenia pojęć blisko z planowaniem związanych. Nie jest to być może najlepszy sposób, nie widać jednak innej możliwości logicznego zweryfikowania przyjętej definicji. W każdym razie, jeśli takie rozgraniczenie uda się przeprowadzić, będzie to znaczyło, że wykorzystana na potrzeby niniejszej pracy definicja planowania ekonomicznego zbliża nas do prawdy.
12 Por. W. Kailhau, op. cit., s. 67.
13 Por. J. Chodorowski, Definicje w systemach ekonomicznych, Wrocław 1974, rozdział drugi: 14 A. Woś twierdzi, że „…plan to zespół skwantyfikowanych decyzji, projektów decyzji |
Blisko związane z planowaniem ekonomicznym są następujące pojęcia: podejmowanie decyzji ekonomicznych, formowanie prognoz gospodarczych oraz przewidywania gospodarcze. Są one do tego stopnia blisko powiązane, że niektórzy ekonomiści utożsamiają je z planowaniem ekonomicznym14.
Traktowanie tych pojęć jako synonimów nie jest jednak ścisłe, gdyż każde z nich, co innego znaczy.
Rozpocznijmy od przeprowadzenia rozgraniczenia pomiędzy planowaniem ekonomicznym a podejmowaniem decyzji ekonomicznych. Nie jest to zabieg łatwy. W rzeczywistości bardzo trudno oddzielić planowanie od decydowania. Nie tylko dlatego, że w obu wypadkach ma się do czynienia z wybieganiem w przyszłość, ale również dlatego, że sam proces koordynacji ex ante może zawierać pozory podejmowania decyzji. Decyzje mogą być podejmowane w różnych stadiach opracowywania planu, a czasami nawet trzeba skorzystać z planu, by dojść do decyzji. Stąd bardzo ścisłe niekiedy splatanie się procesu planowania z aktami wyboru. Niemniej jednak istnieją wyraźne cechy, które pozwalają logicznie odróżnić od siebie te dwie rzeczy. Podjęcie decyzji „…oznacza, że jeden, dwa lub więcej aktów ma być wybranych lub zdecydowanych. Przy decydowaniu się na akt muszą być wzięte pod uwagę możliwe stany świata, jak również konsekwencje zawarte w każdym akcie dla każdego możliwego stanu rzeczywistości”15.
Tutaj planowanie jest synonimem podejmowania umotywowanych decyzji. Por. Niektóre uwagi o hierarchii w planach gospodarczych, [w:] Problemy ekonomii, planowania i ekonometrii, Warszawa 1967, s. 332; Według B. P. Beckwitha, planowanie „…polega na przewidywaniu pewnych wielkości ekonomicznych”. Dla niego planowanie oznacza więc przewidywanie. Por. The Economic Theory of a Socialist Economy, Stanford 1952, s. 168; natomiast E. Lindhall utrzymuje, że „…budżet (czyt. plan – W.S.) narodowy jest to jedna z możliwych prognoz, którą rząd przyjmuje jako program działania”. Dla niego planowanie oznacza formowanie prognoz. Por. Swedish Experience in Economic Planning, The American Economic Review, 1950, March, vol. 40, s. 15. 15 L. J. Savage, Foundation ofStatistics, New York 1954, s. 13. |
Mówiąc inaczej, podjęcie decyzji znaczy tyle, co dokonanie aktu wyboru. Konieczność podjęcia decyzji, czyli dokonania wyboru pojawia się wówczas, gdy dane posunięcie nie wynika automatycznie z określonej sytuacji, lecz musi być wybrane, czyli zdecydowane. Azatemprzy podejmowaniu decyzji istotne znaczenie ma element wyboru. W przypadku planowania natomiast na czoło wysuwa się element koordynacji. Nie można więc decyzji ekonomicznych utożsamiać z planowaniem ekonomicznym. Są one przede wszystkim aktami jednorazowymi, co oznacza brak możliwości ich poprawienia, gdy zostaną uznane za błędne. Uznanie wadliwości decyzji jest równoznaczne z jej odrzuceniem i koniecznością podjęcia nowej. Jednakże zmiana decyzji niekoniecznie musi pociągać za sobą zmianę planu, który był na niej oparty. Bardzo często wystarcza wprowadzenie do niego drobnych poprawek i uzupełnień. W gospodarce scentralizowanej decyzje ekonomiczne zajmują pozycję nadrzędną w stosunku do planu nie tylko ze względu na to, że wyznaczają jego cele, ale także dlatego, że to nie proces koordynacji, lecz akty wyboru przesądzają o istocie gospodarowania. Związek między podejmowaniem decyzji ekonomicznych a planowaniem wynika stąd, że proces koordynacji musi być poprzedzony aktami wyboru. Rozwinięta w niniejszym rozdziale definicja planowania ekonomicznego związek ten uwzględnia.
Przy okazji warto podkreślić, że proces koordynacji ex ante w skali całej gospodarki może się odbywać albo za pomocą nakazów bądź też za pośrednictwem decyzji administracyjnych, których jednak w żadnym wypadku nie można utożsamiać z decyzjami ekonomicznymi.
Znaczeniowe rozgraniczenie planowania ekonomicznego od formowania prognoz i przewidywań gospodarczych przebiega wzdłuż wcześniej przeprowadzonej linii podziału na przyszłość kontrolowaną i koniunkturalną. Planowanie jest bowiem związane z tą pierwszą, podczas gdy prognozowanie i przewidywanie dotyczy ostatniej.
Formowanie prognoz gospodarczych polega na antycypowaniu szacunkowych wielkości poszczególnych zmiennych – ekonomicznych w drodze gromadzenia i przetwarzania obiektywnych danych16. Prognozy gospodarcze, jak każdy inny rodzaj prognoz, opierają się na założeniu, że to, co miało miejsce w przeszłości powtórzy się – przynajmniej w ogólnych zarysach -w przyszłości. Technika sporządzania prognoz sprowadza się bowiem do rachunkowych metod przepowiadania przyszłości, polegających na ekstrapolacji określonych wielkości, opierając się na znanych parametrach. Technika ta nadaje się do przepowiadania tych elementów przyszłości koniunkturalnej, które dają się ująć w grupy skwantyfikowanych wielkości.
16 Por. F. Newbury, Business Forecasting, New York 1951, s. 2-4; H. Theil, Economic Forecasting and Policy, Amsterdam 1961, s. 1 i nast.17 G. L. S. Shackle, Decision Order and Time, Cambridge 1961, s. 13. 18 Por. G. Katona, Business Expectation in the Framework of Psychological Economics, [w:] |
Przewidywania gospodarcze natomiast, jakkolwiek również dotyczą przyszłości koniunkturalnej, różnią się od prognoz tym, że odnoszą się do nie-dających siękwantyfikować elementów tej przyszłości. Dlatego przewidywania są aktami kreatywnej wyobraźni; która stara się przeniknąć niepewną przyszłość. Stanowią one „…wyobrażone zdarzenia lub sytuacje związane z określoną przyszłą datą i traktowane jako możliwe następstwo określonego dostępnego działania”17. W gruncie rzeczy odzwierciedlają one subiektywne poglądy na temat spraw i rzeczy, które mogą nastąpić w przyszłości18. Natura przewidywań sprawia, że są one ściśle związane z osobowością człowieka, który je formułuje. W każdym wypadku jest to jego osobisty stosunek do tych elementów koniunkturalnej przyszłości, które nie dają się kwantyfikować. W sumie więc, przewidywania stanowią metodę antycypowania przyszłości gospodarczej w przypadkach, gdy nie ma zastosowania zobiektywizowana technika prognoz gospodarczych.
Formowanie prognoz i dokonywanie przewidywań, które wskutek tego, że wzajemnie się uzupełniają, określane są najczęściej wspólną nazwą przewidywań gospodarczych, łączą się organicznie z procedurą podejmowania decyzji ekonomicznych. Decyzje te podejmowane są w warunkach niepewności, ponieważ wybiegają swoimi konsekwencjami w przyszłość, która z powodu występowania elementów niekontrolowanych jest niepewna. Przewidywania gospodarcze, zmierzając do możliwie dokładnego przeniknięcia niepewnej przyszłości, stają się niezbędną przesłanką dochodzenia do tych decyzji. Pozwalają one nie tylko na systematyczne rozważenie dostępnych alternatyw, ale także są jedyną możliwą podstawą oceny konsekwencji, które z mocy samej definicji zawierają się w każdym akcie ekonomicznego wyboru. Decyzje ekonomiczne oparte na technice prognoz i przewidywań stwarzają większe szanse uniknięcia błędu w porównaniu z decyzjami podejmowanymi przypadkowo.
Jak więc widać, znaczenie pojęć prognozowanie i przewidywanie różni się od znaczenia pojęcia planowanie ekonomiczne. Służą one bowiem do określenia różnych zjawisk19. Natomiast związek, jaki pomiędzy nimi istnieje, ma charakter pośredni. Przewidywania gospodarcze są związane z planowaniem ekonomicznym za pośrednictwem wyznaczających jego cele decyzji ekonomicznych. Decyzje te muszą być oparte na prognozach i przewidywaniach, ponieważ są podejmowane w warunkach niepewności.
Przeprowadzona na podstawie logicznych przesłanek weryfikacja rozwiniętej w niniejszym rozdziale definicji planowania ekonomicznego wskazuje na jej prawdziwość. Uwzględniając różnicę między planowaniem ekonomicznym a pojęciami, które są z nim powiązane, określa istotę tego, czym w rzeczywistości jest planowanie jako narzędzie gospodarowania w gospodarce scentralizowanej. Wolno zatem uznać, że definicja ta może pełnić zarówno funkcję nadrzędną, jak i odtwórczą20. Gdyby jednak planowanie ekonomiczne miało oznaczać co innego aniżeli to, co przypisuje mu przyjęta definicja, to w każdym razie nie mogłoby to być ani podejmowanie decyzji ekonomicznych, ani formowanie prognoz czy przewidywań gospodarczych.
19 Różnicę pomiędzy planowaniem ekonomicznym a przewidywaniami gospodarczymi można scharakteryzować jeszcze inaczej. Planowanie jest wyrazem czynnego, choć na ograniczonym obszarze – stosunku do przyszłości, podczas gdy przewidywanie wyraża stosunek bierny.20 Por. J. Chodorowski, op. cit. |
Konkludując rozważania na temat planowania ekonomicznego, można powiedzieć, że gospodarka planowa stanowi typ scentralizowanej gospodarki społecznej, posługującej się narzędziem tego planowania. Warto przy tym dodać, że wszystko wskazuje na to, iż gospodarka scentralizowana innej alternatywy nie ma. W systemie gospodarki planowej problemy gospodarowania, tzn. zagadnienia wielkości produkcji, jej struktury i metod wytwarzania oraz podziału nie mogą być rozwiązywane w trybie posunięć bieżących, lecz muszą być rozwiązywane w trybie posunięć planowych, czyli ex ante.
Wiesław Samecki, Gospodarowanie za pomocą planowania. Analiza krytyczna, Acta Universitatis Wratislaviensis No 2262