Inne narzędzia służące usprawnieniu rekrutacji

5/5 - (1 vote)

Jednym z najpopularniejszych narzędzi rekrutacji jest ogłoszenie prasowe – niedrogie i względnie skuteczne. Korzystając z niego, zwracamy uwagę na: jednostkowy koszt modułu ogłoszeniowego, grupę docelową czytelników, nakład (ewentualnie poczytność, prestiż). Ma ono zwracać na siebie uwagę, ale nie nachalnie. Pamiętajmy również, że dobre ogłoszenie wcale niekoniecznie jest drogie. Powinno być zwięzłe i zawierać niezbędne informacje o oferowanej pracy, a mianowicie:

  • nazwę stanowiska (ma być łatwo dostrzegalna),
  • typowe czynności wykonywane na stanowisku, zakres odpowiedzialności,
  • korzyści dla kandydata,
  • informacje o firmie (lokalizacja),
  • cechy osoby, jakiej się poszukuje,
  • sposób złożenia aplikacji.

Podobnym narzędziem jest internet. Tam aby zamieścić ogłoszenie, wystarczy wypełnić formularze dostępne na stronach.

Ale można to zrobić inaczej i taniej: pobawić się w „łowcę głów” – przejrzeć bazę zgłoszeń i złożyć ofertę kandydatowi, który nas zainteresuje. Należy tylko pamiętać, że w tych bazach większość stanowią studenci i absolwenci.

Dobrą metodą jest polecenie znajomych. Na pierwszy rzut oka kojarzy się z protekcją. Tymczasem na Zachodzie jest ceniona od dawna głównie za dużą skuteczność. Zaletą jest i to, że nie wydaje się pieniędzy na ogłoszenie.

Urzędy pracy i agencje doradztwa personalnego. Te pierwsze są skuteczne jedynie w wypadku najprostszych stanowisk. Jeżeli poszukujemy kogoś z wyższym wykształceniem, znajomością języka obcego i innymi dodatkowymi kwalifikacjami – tam go nie znajdziemy. Warto jednak zaglądać do UP, ponieważ oferuje np. takie świetne rozwiązanie, jak program płatnych staży dla absolwentów. Z kolei agencje konsultingowe poza doświadczeniem w rekrutacji i selekcji mają bardzo obszerną bazę danych kandydatów i służą profesjonalnym doradztwem. Ale niestety trzeba za to dużo płacić.

O ile lokalne rozgłośnie radiowe to medium, nad którym można się zastanowić, o tyle telewizja, nawet lokalna, leży poza zasięgiem małych i średnich przedsiębiorstw z racji niewspółmierności kosztu do możliwych efektów.

Ulotki, broszury czy też plakaty reklamowe będą się raczej źle kojarzyć, jeżeli firma nie ma znanej marki. Mało kto zdecyduje się odpowiedzieć na taką „podejrzaną” ofertę. Udział w targach pracy czy organizowanie dni otwartych to domena wielkich korporacji.

Popularną metodą jest organizowanie praktyk. Nawet bezpłatne znajdują wielu chętnych. W ten sposób można sobie „wychować” dobrego pracownika. Widzimy rezultaty pracy takiej osoby, wiemy, jak radzi sobie w określonych sytuacjach. Bardzo często zdarza się, że po praktykach zatrudniana jest w firmie, gdy pojawi się wakat.
W każdym razie jej dane pozostają w bazie firmy.

Dodaj komentarz