Dyskusja wyników badań w pracy magisterskiej

5/5 - (2 votes)

W dyskusji wyników badań w pracy magisterskiej, należy przedstawić i omówić wyniki uzyskane podczas badań, przeprowadzonych w ramach pracy. Należy je porównać z innymi badaniami dotyczącymi tego samego lub podobnego zagadnienia, zarówno z polskimi jak i zagranicznymi. Warto również zwrócić uwagę na ewentualne braki czy niejasności wyników oraz zaproponować możliwe wyjaśnienia tych braków.

Należy również przedstawić ograniczenia badań i wskazać możliwe kierunki dalszych badań, które mogą być kontynuowane w przyszłości.

Ważne jest również, aby w dyskusji wyników badań przedstawić jak te wyniki wpisują się w kontekst teoretyczny pracy magisterskiej i jakie wnioski można z nich wyciągnąć.

W dyskusji należy omówić wyniki badań, które zostały przedstawione w pracy magisterskiej. Należy je porównać z innymi badaniami dotyczącymi tego samego tematu, wskazać ich związek z teorią oraz potencjalne zastosowanie w praktyce. Ważne jest także przedstawienie ewentualnych ograniczeń badań oraz sugestii dotyczące przyszłych badań. Dyskusja powinna być poparta przykładami i statystykami, a także powinna zawierać odniesienia do literatury.

Badania etnograficzne, a w szczególności badania wycinkowe, z nie nadają się założenia do wyciągania uogólniających wniosków – po prostu ich celem jest przede wszystkim eksploracja zjawisk społecznych (Konecki, 2000; Kostera, 2003). Dlatego w końcowej części pracy chciałabym podjąć przede wszystkim próbę interpretacji zebranego przeze mnie materiału w świetle zaprezentowanej wcześniej teorii (konstruowania roli zawodowej polskiego menedżera w międzynarodowym przedsiębiorstwie).

Badania etnograficzne to metoda badawcza, która pozwala na poznanie i opisanie danej grupy społecznej w jej naturalnym środowisku. Badanie wycinkowe jest rodzajem badania etnograficznego, które polega na przeprowadzeniu studium przypadku lub na przeanalizowaniu konkretnego aspektu życia badanej grupy. Celem badań wycinkowych jest zdobycie szczegółowych informacji na temat określonego zjawiska lub problemu, które następnie mogą być wykorzystane do opracowania szerszej analizy. Przykłady takich badań to np. badanie przeżyć pacjentów po przebytej chorobie, badanie funkcjonowania danego zespołu w pracy, czy badanie zachowań konsumenckich w danej grupie społecznej.

Dyskusja wyników badań to nic innego, jak polemika między autorem konkretnej pracy a autorami prac, które dotyczyły omawianej tematyki. Autor(ka) pracy magisterskiej korespondencyjnie porównuje swoje wyniki do wyników innych autorów i wyciąga własne wnioski.

Dodaj komentarz