Firma Techmith jest nieliczną jeśli chodzi o dostarczanie rozwiązań dla projektantów Web aplikacji oraz narzędzi badawczych. To tam powstały takie narzędzia jak popularny program do grabowania grafiki Snagit, program do zgrywania pulpitu w formacie wideo – Camtasia, czy darmowa prosta aplikacja do tzw. screencastów – Jing.
Morae, to wyspecjalizowany pakiet trzech aplikacji, umożliwiający przeprowadzanie testów usability online. Składają się na niego trzy składników:
- Morae Recorder, który umożliwia nagrywanie sesji z osobą, która wykonuje zadania na zdalnym komputerze,
- Morae Observer, dzięki któremu osoba odpowiedzialna za przeprowadzenie testu oraz przedstawiciel klienta, mają możliwość oglądania na żywo tego, co wykonuje osoba testująca i uzupełniania na bieżąco obserwowanego testu notatkami z obserwacji,
- Morae Manager, umożliwiający zebranie dokumentacji, uzupełnienie o niezbędne elementy i stworzenie prezentacji bądź dokumentacji z przeprowadzonej sesji badawczej.
Jak już wspomniano, program Morae dedykowany jest przeprowadzaniu testów funkcjonalności online, tj. z osobami, z którymi łączymy się drogą internetową. Wystarczy, że po stronie klienta będzie zainstalowany Morae Recorder i właściciel komputera będzie posiadał kamerę, mikrofon i dostęp do Internetu.
Funkcje Morae umożliwiają zarówno przygotowanie scenariuszy zadań przez badacza, jak i mają możliwość automatycznego zbierania danych na temat czynności wykonywanych przez osobę testującą. Do takich czynności należą m.in.:
- Ruch kursora na ekranie,
- Kliknięcia myszą, w tym kliknięcia prawym przyciskiem i kliknięcia lewym,
- Zdarzenia związane z akcją przeglądarki bądź programów, np. otwieranie okien,
- Wstawianie tekstu przy pomocy klawiatury przez osobę biorącej udział w teście, np. w czasie wypełniania formularza rejestracji w ramach testowanej strony WWW.
Warto podkreślić, że wszystkie zebrane dane podczas sesji oraz scenariusz przygotowany wcześniej przez badacza, zawierający: opis badania, zestaw scenariuszy dla użytkowników testujących, definicje markerów, końcową ankietę satysfakcji użytkownika, będzie można przechowywać w jednym i tym samym pliku. Prze co przyszła analiza całego badania będzie dużo łatwiejsza.
Powyższe funkcjonalności składają się na dużą plastyczność programu i powodują, że dobrze wykorzystany staje się ważnym narzędziem wspierającym pracę badacza, wykorzystującego metodę testowania online. Z tego też powodu oprogramowanie te wykorzystuje w swojej pracy m.in. Joel Spolsky, jeden z czołowych znawców tematyki User Experience.
Przechwycone dane z badań i film powstały w wyniku nich, uzupełniony o notatki badacza z sesji oraz wcześniej przygotowany plan scenariusza, w ramach kilkunastominutowego badania, potrafią zajmować nawet 1GB pamięci. Przez co należy pamięć o uprzednim przygotowaniu dysku twardego tak, by w czasie badań dostępna była wystarczająca ilość miejsca na stanowisku nagrywającym. Plusem programu do obróbki dokumentacji może być to, że posiada on automatyczną możliwość dzielenia pliku wynikowego na osobne, zajmujące 600MB każdy, przez co możliwe staje się nagranie każdego z powstałych w ten sposób fragmentów na płyty CD.
Jakie są podstawowe zalety Morae? Otóż:
- Dzięki temu programowi dowolne miejsce można zamienić w pokój obserwacyjny na wyposażeniu którego mamy coś na kształt lustra weneckiego.
- Kilku obserwatorów – a mamy możliwość zainstalowania na różnych komputerach wersji Morae Observer – to więcej obserwacji i większe prawdopodobieństwo wyłapania błędów, czy kluczowych momentów badania.
- Całe badanie w jednym pliku: wszystkie markery i komentarze poszczególnych obserwatorów są automatycznie zapisywane w pliku z filmem.
- Dzięki Morae Observer pełniącego rolę lustra weneckiego, można pokazać osobom nie uczestniczącym w badaniu jak ono wygląda – np. przedstawicielowi klienta.
- Film z badania wraz z wynikami (markery, notatki, scenariusze) to świetna dokumentacja i może zostać udostępniana zaraz po zakończeniu nagrania (plik .WMV). W przyszłości kopię można zarówno dać klientowi, jako część dokumentacji, jak i zarchiwizować u siebie, dzięki czemu mamy możliwość stworzenia biblioteki badawczej zawierającej konkretne case study, na bazie których możemy chociażby doszkalać kolejne osoby w sztuce interpretacji danych badawczych.
Program Morae jednak ma też zasadniczą wadę: współpracuje TYLKO z przeglądarką Microsoft Internet Explorer, i TYLKO z systemem Microsoft Windows, przez co nie ma możliwości przygotowania testów pod inne przeglądarki, np. Firefox czy Safari.
***
Powyższy tekst jest fragmentem książki, która ukaże się nakładem wydawnictwa Helion.